[ V a m p i r e ]
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Добре дошли!
 
ИндексPortalГалерияПоследни снимкиТърсенеРегистрирайте сеВход

 

 Правопис и пунктуация. [важно!!]

Go down 
2 posters
АвторСъобщение
Вероника Ротън
im on a highway to hell and im going doooown.
Вероника Ротън


Брой мнения : 256
Points : 425
Join date : 31.05.2010
Age : 27
Местожителство : навсякъде и по всяко време.

Правопис и пунктуация. [важно!!] Empty
ПисанеЗаглавие: Правопис и пунктуация. [важно!!]   Правопис и пунктуация. [важно!!] EmptyПон Авг 02, 2010 4:32 am

Вероятно сега ще си кажете, че съм изтрещяла съвсем. Всъщност, аз съм си изтрещяла по принцип, но сега съм адски сериозна.

Може би сте забелязали, но начинът на писане е много важен. На човек първо това му се набива на очи в един форум. Ето защо тази тема трябва да я има. Аз попринцип пиша с грешки - наясно съм с това. Но моля всеки, който е решил да пише тук да си припомни някой правила:

1. Запетайки:

- пред: че; но; обаче; защото; който; когото; която; които...
- Запетайките отделят простите изречения в състава на сложното (5ти клас!)
Срещнах човека, за когото ми говореше вчера, и смятам, че е много харизматичен.
- ВЪПРЕКИ ЧЕ се пише по този начин. Без запетайка по средата.
- Запетайките отделят обособените и вметнати части в изречението (5ти клас!)
Съвет: Когато пишете нещо, прочетете го след това, за да видите дали правите някъде пауза. На мястото на паузите почти винаги има запетайка.

2. Изразни средства:

Постарайте се да побирате подходящи думи. Един кратък пример с преразказ от тази година. В оригиналния текст пишеше "корито". Половината ми клас беше написал "вана"; "басейн"; "кофа". Старайте се да избирате думите така, че да звучат добре.

3. Пълен и кратък член:

Най-лесния начин за откриване: Опитайте да замените думата, за която се чудите с той. Ако се получава, значи думата е с пълен член.
Например: Кошмарът ми се завърна. ТОЙ се завърна.
НО!! Сънувах кошмар. Сънувах НЕГО.
( Нямам учебник подръка, за това примерите ми са адски тъпи. )

4. Правопис:

Ако не сте сигурни за някоя дума, потърсете в речника. Така може да си загубите пет или десет минути, но поне ще я запомните (:

Върнете се в началото Go down
http://vampirerollandplay.vampire-legend.com
Susan Deschain.
she`s the one that i adore < 33
Susan Deschain.


Брой мнения : 81
Points : 113
Join date : 01.08.2010
Местожителство : the barony of mejis.

Правопис и пунктуация. [важно!!] Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Правопис и пунктуация. [важно!!]   Правопис и пунктуация. [важно!!] EmptyСря Авг 04, 2010 3:20 am

Така.. Да се направя малко на даскалица по български.

за запетаите пред съюза "като"

  • Пред като се слага запетая, когато се използва за въвеждане на подчинено обстоятелствено изречение (за начин, време, причина etc)
    Няма да давам примери за обстоятелствени изречения, на училище всички сме ходили все пак..


  • Като се използва също така като частица и предлог, използвани за сравнение и уточнение. В този случай пред него не се слагат запетаи ! Запетаи могат да се сложат, ако сравнението или уточнението са вмъкнати в обособена част, и тогава има запетаи в началото и в края на обособената част.
    Пример: Сърцето, като част от човешкото тяло, е един от най важните органи.
Надявам се да съм хвърлила някаква светлина върху употребата на тази така любима думичка от нашия прекрасен език.
Върнете се в началото Go down
Вероника Ротън
im on a highway to hell and im going doooown.
Вероника Ротън


Брой мнения : 256
Points : 425
Join date : 31.05.2010
Age : 27
Местожителство : навсякъде и по всяко време.

Правопис и пунктуация. [важно!!] Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Правопис и пунктуация. [важно!!]   Правопис и пунктуация. [важно!!] EmptyСря Авг 11, 2010 7:37 am

Повече никакви запетайки пред КАТО. Моля ви, дразни страшно много. По-добре без, отколкото с.

ТАКА ЧЕ и ВЪПРЕКИ ЧЕ се пишат по този начин.

Как сте, госпожо Ротън? - има запетайка преди обръщението.
Върнете се в началото Go down
http://vampirerollandplay.vampire-legend.com
Sponsored content





Правопис и пунктуация. [важно!!] Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Правопис и пунктуация. [важно!!]   Правопис и пунктуация. [важно!!] Empty

Върнете се в началото Go down
 
Правопис и пунктуация. [важно!!]
Върнете се в началото 
Страница 1 от 1

Права за този форум:Не Можете да отговаряте на темите
[ V a m p i r e ] :: Начало :: Правила и информация за играта-
Идете на: